Svetovni dan učiteljev

Svetovni dan učiteljev, 5. oktober, obeležujemo že 30 let, odkar ga je tako razglasil UNESCO. Prav je, da imajo učitelji svoj dan, saj na začetku vsake poklicne – in včasih življenjske – odločitve stoji prav učitelj. »Učitelj je edini poklic, ki ustvarja vse druge poklice.«

Učitelji izobražujejo, a hkrati počnejo mnogo več: navdihujejo, spodbujajo, usmerjajo, tolažijo, vzgajajo, mirijo, vlivajo upanje in odstirajo neznanke.  Biti učitelj je več kot le hoditi v službo; je opravljati poslanstvo, ki ni zmeraj preprosto, a je izpolnjujoče in bogato. Učitelj se vsak dan srečuje z mnogimi učenci in kolikor je učencev, toliko je izzivov ter različnih pristopov, med katerimi učitelji krmarijo. Najlepše je, kadar učitelj skupaj s svojimi učenci prikrmari do cilja, ko se skupaj veselijo napredka in ko se nekoč v prihodnosti ponovno srečajo ter si izrečejo vzajemno zahvalo. Učenje je vedno dvosmerno: učenec se od učitelja uči določeno učno snov, učitelj se od učencev uči vsebin iz učbenika otroštva in mladosti.

Čeprav je trenutni položaj slovenskega šolstva nezavidljiv, vloga učitelja mora ostati spoštovana in cenjena ter prepoznana kot odločilna pri družbenem in kulturnem napredku. Premalo se zavedamo, da dobra izobrazba z dobrimi učitelji ni nekaj samoumevnega – zanjo so ljudje pripravljeni tvegati tudi življenje. Ali kot je pogled na učitelje strnila Malala Yousufzai, najmlajša dobitnica Nobelove nagrade za mir: »En otrok, en učitelj, ena knjiga in eno pero lahko spremenijo svet.«

Hvala, spoštovani kolegi učitelji in kolegice učiteljice, da vsak dan spreminjate svet!

Ravnateljica Alenka Fingušt

*Poimenovanje učitelj v tem prispevku je nevtralna slovnična oblika in pomeni tako učitelje kot učiteljice.

Morda vam bo všeč tudi...